Elevantsust saab pidurdada

Elevantsust saab pidurdada

 

Patsientidel, kellel pärast operatsiooni või traumat on hakanud käsi või jalg pöördumatult paksuks minema, on alates sügisest võimalik abi leida, sest juuli keskel saavad Eestis esimest korda 27 massööri kätte arstlikult eksamineeritud ödeemi- ja lümfiterapeudi tunnistuse.

 

“Elevantsus on kole sõna”, ütles ta taastusraviarst dr. Gernot Heusinger von Waldegg Põhja-Saksamaa Heide Lääneranniku Kliinikust, “mina eelistaksin selle kohta öelda III staadiumi lümfostaatiline ödeem grotesksete vormimuutustega.”

 

30. mail tutvustas Heusinger von Waldegg Ida-Tallinna Keskhaigla Patoloogikumis 59 Eesti arstile uusimaid seisukohti lümfisüsteemi talitushäirete diagnoosimises ja ravis. “Enamik arste on kogenud, et iga turse ei allu ravile diureetikumidega,” selgitas ta, “ja kui me vaatleme lümfisüsteemi lähemalt, saab selgeks, et sageli see ei saagi alluda. Samuti on aastakümnete jooksul püütud leida viise turse äraopereerimiseks, ning patsientidele sellega vaid suuremat kahju põhjustatud. Saksamaal ödeemiravi esirinnas seisva Akadeemia DAMP kogemuste põhjal on ainus tulemuslik meetod kompleksne füüsikaline teraapia, mis koosneb manuaalsest lümfidrenaažist, kompressioonravist ja liikumisravist kompressiooni sees.“

 

Dr. Heusinger von Waldegg oli Tallinnas seoses M.I. Massaažikooli ja Akadeemia DAMP koostöös esmakordselt Eestis korraldatud ödeemiteraapia kursusega, mahuga 180 akadeemilist tundi. Eesti massööridele õpetas manuaalse lümfidrenaaži ja kompressioonravi tehnilisi oskusi Akadeemia DAMP lümfiterapeut-kutseõpetaja Paul Ulrich Streibl.

 

Dr. Heusinger von Waldeggi sõnul saab diureetikumile alluda näiteks kardiogeenne lümfodünaamiline ödeem ehk nn “lümfisoonte võrgustiku kõrge mahu puudulikkuse sündroom”, kus lümfisõlmed ja lümfisooned iseenesest on terved, kuid vedelikku tuleb kogu aeg peale rohkem kui lümfisooned jõuavad ära viia.

 

Kui aga turse hakkab põhjustama groteskseid vormimuutusi, võib pigem olla tegemist lümfostaatilise ehk nn “lümfisonte võrgustiku madala mahu puudulikkuse sündroomiga”, kus puudu või katki on lümfisooned või lümfisõlmed, mistõttu tööst välja lülitatud on osa kogu lümfisüsteemist. Siis ei tule keha enam toime ka normaalkoguses vedelike ja valkude äratransportimisega ja ödeemiterapeut peab väljaspoolt manuaalselt aitama nihutada lümfikohustuslikke makromolekulaarseid aineid läbi interstitsiaalse ruumi lähimate tervete lümfisõlmedeni.

 

Vältimaks turse kohest tagasitekkimist peab patsient kuni järgmise korrani manuaalse lümfidrenaaži protseduurini kandma kompressioonsidet ning sidemega palju liikuma, et tagada jäseme piisav verevarustus suhteliselt tugema sideme sees. Manuaalse lümfidrenaaži protseduure on ödematiseerunud jäseme suuruse vähendamise perioodil vaja teha iga päev, mistõttu see on patsiendi jaoks suhteliselt kulukas ravi. Pärast miinimumsuuruse saavutamist tuleks kogu elu jooksul jätkata manuaalse lümfidrenaaži protseduuridega vastavalt vajadusele 2-3 korda nädalas, ning kanda pidevalt spetsiaalselt antud patsiendi jaoks tellitud tugisukka. Kompressioonsidemete materjale toob Eestisse AS Oriola. Tugisukki on onkohaiged senini tellinud läbi Soome ja Poola, kontaktid Saksamaa tootjatega on alles loomisel.

 

Dr. Gernot Heusinger von Waldegg ja lümfiterapeut-kutseõpetaja Paul Ulrich Clemens Streibl jäid oma esmakordse Eestis viibimisega rahule ning ilmutasid huvi koostöövalmiduste vastu Tartu Ülikooli meditsiiniteaduskonnaga.

 

Diplomeeritud lümfiterapeutide nimed koos kontaktandmetega saadetakse perearstidele ja taastusraviarstidele. Arstide nimekirja, kes 30.mail primaarsete ja sekundaarsete lümfödeemide diagnostika ja ravi seminaril osalesid, on patsientidel võimalik leida Eesti Massööride Liidu koduleheküljelt www.massaaziliit.ee . Sinna pannakse pärast tunnistuste väljaandmist üles ka Eestis tegutsema hakkavate lümfiterapeutide kontaktandmed.

 

< Tagasi teenuste lehele